Habánsky dom. Expozícia v Habánskom dvore vo Veľkých Levároch je umiestnená v rekonštruovanom pôvodnom habánskom dome. Približuje históriu tunajšej habánskej komunity, špecifiká ich spoločenského, rodinného a hospodárskeho života, ich tradičné remeslá a náčrt histórie obce Veľké Leváre.

Ide o pamiatkovú rezerváciu ľudovej architektúry, ktorú tvorí 22 pôvodných viacpodlažných stavieb vybudovaných v 17 – 19 storočí. Habánsky dvor je situovaný v juhozápadnej časti obce Veľké Leváre ( smerom na obec Malé Leváre) V tejto časti obce okrem unikátnych stavieb môžete navštíviť znovu otvorené múzeum , ktoré sa nachádza v Iszerovom dome. Pôvodné múzeum bolo v tomto dome do roku 1989, neskôr bola jeho expozícia prevezená do Záhorského múzea v Skalici a do roku 2000 sa uskutočňovala rekonštrukcia Iszerovho domu. Múzeum bolo znovu otvorené 30.11.2006 ako stála expozícia Záhorského múzea v Skalici.

Habáni boli príslušníci náboženskej odnože protestantov, ktorí sa nazývali aj novokrstenci alebo anabaptisti. Na Slovensko prišli približne v polovici 16. storočia. Postupne založili 33 bratských dvorov. Do dnešných dní sa zachovali dvory vo Veľkých Levároch, Sobotišti a Moravskom Jáne. Habáni prišli do Veľkých Levár v roku 1588. Od grófa Jána Bernharda dostali Habáni lúky, polia, lesy a stavebné pozemky. Habáni boli zruční remeselníci, ktorých výrobky sa cenili. V roku 1592 mal habánsky dvor vlastný mlyn, pivovar, verejný kúpeľ a dieľne na nože a keramiku. Počas najväčšieho rozmachu mal habánsky dvor vyše 40 domov. Habáni mali aj vlastnú školu, kaplnku a faru.

Text: Záhorské múzeum                        Foto: Hollý Milan, Záhorské múzeum
100_6961

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Veľké Leváre

4.67/5 (3)
4.67/53

Hodnotenie