(Plavby po rieke Morava, požičovne bicyklov a vodných atrakcií, relax, šport…)

 

Jednou z mestských častí Gbiel je aj Adamov – rekreačná oblasť, ktorá láka viac a viac návštevníkov svojím veľkolepým „vodným svetom“.

Adamovské jazerá sú zaradené do chráneného vtáčieho územia. Najrušnejšie a najkrajšie je tu v čase ťahu divokých husí, ktoré tu nachádzajú dôležitú pravidelnú zastávku na svojom putovaní. Milovníci prírody môžu pozorovať vzácne vodné vtáctvo zo spomínanej drevenej rozhľadne. Pod originálnym názvom sa skrýva rovnako originálna konštrukcia, ktorá umožňuje z výšky vidieť všetko, čo je očiam na zemi skryté.

Mesto Gbely má vo vlastníctve pozemky v bezprostrednej blízkosti vodnej plochy Adamovské jazerá II. Zo získaných grantov Európskej únie upravilo mesto pláže, parkovacie plochy, vysadilo stromy a kríky. Už v roku 2006 vybudovalo sprchy, umyváreň a sociálne zariadenia. Spríjemnil sa život chatárov i ďalších hostí, znížil sa nápor na životné prostredie.

V roku 2020 bola spustená už 9-ty krát plavba po rieke Morava. Spustenie pravidelnej lodnej prepravy korešponduje s napĺňaním myšlienky, že rieka Morava národy Slovákov a Čechov nerozdeľuje, ale spája. Každoročne vypustený kľúč symbolizuje pomyselné otvorenie všetkých miest, kam sa môžete za pomoci našej lode cez Tvrdonický prístav dostať – moravské obce, Mikulčice, Pohansko a tí zdatnejší určite pokoria Lednicko – Valtický areál.

Lode v letných mesiacoch plavia každý deň. So sebou si na loď môžete zobrať bicykel, kočík, či previezť svojho štvornohého kamaráta.

 

Medzi ďalšie možnosti patrí aj zapožičanie raftu a môžete využiť raftovanie od Kopčian smerom k splavu, či od splavu smerom dole k Brodskému.

Všade je výstupné miesto jasne a zreteľne označené. Prevádzkovateľ dopraví raft na miesto nástupu, počká na Vás, než prídete v pohode na bicykloch k nástupnému miestu.

 

AJ uprava

 

Ďalšie možnosti na Adamovských jazerách:

Požičovňa kánoí, vodných bicyklov, bicyklov, lehátok

WC, sprchy, ubytovanie, občerstvenie

Pozorovanie vtáctva, rozhľadňa, rybolov

Plážový volejbal, bezplatné parkovisko, Wi-fi

 

 

INFORMÁCIE:

Plavba po Morave: +421 917 / 88 76 96

Rafty, kánoe, vodné bicykle: +421 907 / 69 80 50

Požičovňa cestných bicyklov: +421 951 / 13 95 05, +421 907 / 69 80 50

Ostatné informácie: 034 / 6621 764

Email: kultura@gbely.sk

 

Text: TIK Gbely            Foto: TIK Gbely

gbely_splav_jpg

 

Zatiaľ nehodnotené

Hodnotenie