Zrúcanina hradu sa vypína nad obcou Plavecké Podhradie ležiacej na rozhraní Borskej nížiny a Malých Karpát na brale v n. m. výške 400 m. Postavili ho v r. 1256-1273 ako kráľovskú pohraničnú pevnosť, ktorá patrila do sústavy obranných hradov Uhorska. Gotický hrad tvoril stred dnešnej ruiny. Pozostával z paláca a hranolovej veže. V druhej polovici 16. storočí hrad prestavali v renesančnom slohu a dobudovali obranné systémy. Od roku 1398 bol majetkom grófov zo Sv. Jura a Pezinka, potom Seredyovcov. V rokoch 1553-1575 ho vlastnili Fuggerovci a po nich Balassovci.

Od roku 1641 bol majetkom šľachtickej rodiny Pálffyovcov. Na začiatku 18. stor. Sa hradu zmocnili povstalci Františka II. Rákocziho. V rokoch 1705-1706 ho dobyli a zdemolovali cisárske vojská. Pálffyovci hrad neopravili a svoje panstvo preniesli do Malaciek.

K hradu patili obce: Jablonica, Plavecký Štvrtok, Plavecký Mikuláš, Plavecký Peter, Jakubov, Kostolište, Kuchyňa, Pernek, Záhorská Ves, Studienka, Sološnica, Plavecké Podhradie, Rovina a Rohožník.

V roku 1945 hrad prešiel do vlastníctva štátu. Dnes si turisti môžu pozerať rozsiahle hradné zrúcaniny, zachované vonkajšie murivo opevnenia, delovú baštu i kamennú renesančnú bránu. V západnom svahu hradného vrchu sa nachádza Plavecká jaskyňa dlhá 125 m, chránený prírodný výtvor. Susedný vrch sa nazýva Pohanská a je vysoký 495 m. Z hradu je nádherný výhľad na Záhorskú nížinu.

Text: Ivan Knotek, Záhorie 2006            Foto: Zdenko Kodyš, sk.wikipedia.orgplavecky_hrad

 

Plavecké Podhradie

Obecný úrad Plavecké Podhradie

906 36 Plavecké Podhradie

Web: www.ppodhradie.sk

 

 

 

 

 

Plavecké Podhradie

Zatiaľ nehodnotené

Hodnotenie