sekuleimg_4524

Múzeum otvorené 6.9. 2003, tvorí sedliacky remeselnícky dvor, ktorého súčasťou je dobová izba a kuchyňa s náradím a krojmi. Sekulské múzeum otvoril keramikár Jozef Húšek s manželkou za výdatnej pomoci Terky a Konštantína Kudlovcov. Múzeum približuje minulosť Záhoria, kroje, pracovné oblečenie, keramiku a bežné domáce potreby minulých čias. V múzeu je možné zhliadnuť výrobu sekuľskej keramiky, a vyskúšať si prácu na hrnčiarskom kruhu prípadne i zdobenie.

V budúcnosti plánuje keramikár Jozef Húšek vytvoriť remeselnícky dvor, na ktorom ožijú mnohé už zabudnuté remeslá, a bude tam možnosť organizovania výstav súčasných regionálnych umelcov – maliarov, rezbárov, sochárov, či fotografov.

Firma Keralit – Sekulská fajansa bola založená 1.8.1994 a úspešne sa etablovala tak na Slovensku, ako aj v zahraničí (Česká republika, Kanada, Rusko, India, Austrália, Rakúsko, Maďarsko).

Výrobný sortiment tvorí ozdobná a hlavne úžitková keramika – kamenina vypaľovaná na 1250°C. Vysoká teplota výpalu poskytuje výrobkom vynikajúce úžitkové vlastnosti, umožňuje používanie v mikrovlnných rúrach, teplovzdušných rúrach, umývačkách riadu, atď.

Kamenina je materiál špeciálne vhodný na uchovávanie potravín, preto výrobný sortiment firmy pozostáva z vybavenia kuchýň, reštaurácií, pizzerií. Ide o rôzne taniere, dózy, džbány, pekáče, potreby pre včelárov (medové hrnčeky, súdky na med).

Sudy na kyslú kapustu, cibuľu a zemiaky patria k výrobkom s väčším objemom.

Záhradná keramika predstavuje doplňujúcu časť sortimentu – záhradné makovičky, bylinky v črepníkoch.

Novinkou sú originálne diela so zataveným sklom.

Ďalšiu časť sortimentu predstavuje majolika – keramika točená z voľnej ruky na hrnčiarskom kruhu a ručne maľovaná ornamentmi habánskeho typu, pričom sa zachováva farebný kolorit starovekých Habánov.

Text:  Sekulská keramika, Obec Sekule            Foto: Marián Holenka

sekule101_0046

 
5/5 (1)
5/51

Hodnotenie