Ak plánujete výlet na Záhorie, určite by ste nemali vynechať tieto TOP pamiatky a atrakcie, ktoré robia región  výnimočným. Je to celkom pestrá a zaujímavá ponuka.

Záhorie to sú tajomné hrady Devín, Branč, Pajštún, Korlátko a Plavecký hrad, majestátne kaštiele v Holíči, Senici, Malackách, Sobotišti. Nájdete tu pútnické miesta v Marianke a Šaštíne, kláštory v Skalici. Zaujímavé sú pozostatky kultúry Habánov  v Sobotišti a v Malých Levároch, svedectvo Veľkomoravskej ríše v podobe kostolíka sv. Margity v Kopčanoch a keltských megalitov v Holíči. Z iných zaujímavostí u nás nájdete jediný veterný mlyn na Slovensku v Holíči, pôvodne románsku rotundu sv. Juraja v Skalici.

 

Bazilika Sedembolestnej Panny Márie v Šaštíne

Šaštin-100_5756-2

Má charakter baziliky menšej (basilica minor). Repzentuje posledné obdobie barokového slohu (neskorý barok) na Slovensku. Začal ju stavať Matej Vépy, v roku 1736. Asi podľa návrhov J.E.Fischera z Erlandu (J.Rusina,1991), spolu s kláštorom pavlínov.

 

Kostol sv. Margity Antiochijskej v Kopčanoch

100_2131up-2x

Kostol sv. Margity sa nachádza v inundácii rieky Moravy na území obce Kopčany v juhozápadnej časti Slovenskej republiky, asi 1,5 km východne od jadra aglomerácie v Mikulčiciach, na juhozápadnom výbežku najvýraznejšej duny východnej časti Mikulčicko-Kopčianskej aglomerácie označovanej aj miestnym názvom „Za jazerom pri svätej Margite“.

 

Skalica pamiatková zóna

IMG_1750_panorama

Najhodnotnejšou stavebnou pamiatkou a symbolom Skalice je románska rotunda sv. Juraja. Stojí na malom návrší na k raji mesta a patri medzi najkrajšie románske stavby na Slovensku. Postavili ju ako hradný kostolík pravdepodobne v 12.storočí. Architektúrou nadväzuje na staršie české a moravské stavby.

 

Holíčsky zámok – kaštieľ

Holíč-kaštiel

Bol vyhlásený národnou kultúrnou pamiatkou v roku 1970. Jeho dnešný neskorobarokový výzor je výsledkom prestavby renesančnej protitureckej pevnosti na reprezentačné letné sídlo c.k. rodiny Habsburgovcov. Trojpodlažná obytná budova, pôdorysne riešená do tvaru písmena U je obohnaná mohutným dvojnásobným systémom hradobného múru a priekopy, za ktorými pokračoval rozsiahly ohradený park zlikvidovaný po roku 1919.

 

Hrad Branč

maxresdefault

Hrad mal strážnu funkciu. Chránil cesty smerujúce z Uhorska na Moravu a do Českého kráľovstva na mieste tzv. Zemskej brány. Je postavený na náhornej plošine Myjavskej pahorkatiny neďaleko úpätia pohoria Bielych Karpát, na homoľovitom kopci v n. m. výške 475 m. Hrad bol pôvodne gotický s vežou, palácmi a kaplnkou.

 

Kúpele Smrdáky

smrdaky1

Prírodné liečebné kúpele Smrdáky patria vďaka svojej  minerálnej vode s najvyšším obsahom sírovodíka v Európe medzi najúčinnejšie slovenské kúpele pre liečbu kožných chorôb a ochorení pohybového aparátu.

 

Baťov kanál v Skalici

Baťov-kanál-loďky

Vnútrozemská vodná cesta Baťov kanál vznikla v 30. rokoch 20. storočia ako projekt využívaný na zavlažovanie územia. Firma Baťa vlastnila lignitovú baňu (lignit = hnedé uhlie) v Ratiškoviciach a plavebnú cestu využila na prepravu paliva.