Hrady a zámky

Holíč-kaštiel

Šľachtické rody žijúce v Uhorsku si budovali svoje sídla – hrady, zámky a v období renesancie kaštiele. Kráľ za preukazované služby dával šľachte do užívania, ale aj do vlastníctva svoje hrady a k ním priľahlé majetky. Tak to bolo aj s hradmi postavenými v pohorí Karpát ktorá zároveň plnili obrannú úlohu. Hrady aj kaštiele v priebehu stáročí menili svojich majiteľov.

 

Cirkevné

Šaštin-100_5756-2

Záhorie to sú desiatky kostolov, kapličiek, božích múk a krížov ktoré nájdete v každej obci i mimo nej. Dominantou je Bazilika Sedembolestnej Panny Márie v Šaštíne patrónka Slovenska, ale aj Marianka – Mariatál, najstaršie pútnické miesto na Slovensku.

 

Múzeá a pamätné izby

DSC09269

Múzeá a pamätné izby bez pochyby patria medzi kultúrne dedičstvo regiónu a verne zachytávajú jeho históriu. Najznámejšie je Záhorské múzeum Skalica, ktoré pozostáva z viacerých expozícii a galérie

 

Šport, relax a kúpele

header-golf-e1425581930814

V tomto smere má región popravde čo ponúknuť. Prostredie prevažne borovicových lesov na viatych pieskoch, ktoré v kombinácii  s novými vodnými plochami dokážu vytvoriť čarokrásny „Golfový biotop“ na pieskových dunách predurčujú región na vznik golfových ihrísk

 

Príroda

vysoka-male-karpaty-2021

Príroda Záhoria je veľmi pestrá. Tri chránené krajinné oblasti Záhorie, Malé Karpaty a Biele Karpaty, národné prírodné rezervácie a chránené územia tvoria základ bohatej ponuky. Nechýbajú v nej horské lúky, borovicové lesy, pieskovcové skaly, viete piesky, ale v neposlednom rade rieky, potoky, vodné nádrže, štrkoviská, rybníky a vlhké lužné lesy.

 

Technické pamiatky

Baťov kanál

Záhorie sa  môže pochváliť množstvom technických pamiatok. Tieto zachytávajú rôzne obdobia technického rozvoja regiónu. V tunajšom prostredí nájdeme zachovaných množstvo hodnotných technických objektov, mlynov, liehovarov, či tehelní, ktoré sa ešte začiatkom 20. storočia stáli v takmer každej dedine.

 

Archeologické

2013-06-15 Holic_0151

Zem tohto kraja si pamätá prvé stopy osídlenie siahajúce do kultúry ľudu paleolitu, pochody rímskych légií a zjednotenie slovanských kmeňov do Veľkomoravskej ríše. Cez Záhorie viedli cesty nemeckých rytierov i českých kniežat. Po rozpade Veľkej Moravy a dobytí historických území Slovanov žijúcich na území súčasného Slovenska sa Záhorie stalo pohraničným krajom zabezpečujúcim ochranu severných častí  Uhorska.

 

 

Habánske a židovské

15.-Habánsky-dvor-Veľké-Leváre

Habáni sa na Záhorí usadili okolo roku 1545.Všade kde sa usadili založili samostatné dvory. Habáni boli vynikajúcimi keramikárskymi majstrami a preslávili sa výrobou fajansy. Židia sa Záhorí objavili okolo 70 r. nl. a od začiatku sa zaoberali rôznymi formami obchodu. 

 

 

Ľudová architektúra

15218025431064

Aj Záhorie má svoju typickú architektúru obydlí . Pôvodné  zrubové stavby v 17 storočí úplne zanikli, nastalo obdobie, keď sa začali domy budovať z nabíjanej hliny alebo z hlinených váľkov. Pomaly sa prišlo nato, že hlinu možno formovať do tvaru tehly, ktorú najskôr len sušili, neskôr ju začali vypaľovať.